Bölümüzde Akademik Yaz Stajı İmkanları

Çankaya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri, müfredatlarında yer alan zorunlu yaz stajlarını endüstride ya da devlet kurumlarında tamamlayabildikleri gibi, bölümümüzdeki akademik laboratuarlarda, öğretim üyelerimizin yürüttüğü akademik çalışmaların parçası olarak da tamamlayabilmektedirler.

Bölümümüz Sinyal İşleme laboratuvarı danışmanlığında bidolubaski.com ile ortak yürütülen TÜBİTAK Ar-Ge projesi kapsamında zorunlu yaz stajlarını akademik bir araştırmanın parçası olarak yürüten 4. Sınıf öğrencileri Sinem Erdoğan, Elifnur Çintan, Mehmet Göktuğ Gönen, Melis Çıkış ve bölümümüz araştırma görevlisi Erhan Akan çalışmalarını bize anlattılar.

Söz konusu projede, firmanın ihtiyacına yönelik olarak dağıtıma çıkacak kolilerin üzerine yapıştırılan broşür, kartvizit vb. ürünlerin orijinalleri ile görüntü işleme yöntemleri vasıtasıyla eşleştirilmesi ve bu kapsamda kar marjı ve verimin attırılması hedeflenmekte. Öğrenciler yaz stajları kapsamında çeşitli görüntü işleme yöntemlerini geliştirerek, uygun bir sistem çözümüne katkıda bulunmaya çalışıyorlar.

Elifnur Çintan: Bu projede amacımız operatör tarafından çekilen bir ürün resminin, orijinal ürün taslağı ile görüntü işleme yoluyla eşleştirilmesini sağlamak. Farklı görüntü işleme yöntemlerini karşılaştırarak hangi metodun daha verimli bir sonuç verdiğini görmeye çalışıyoruz. Bu amaçla birdolubaski.com’un oluşturduğu bir veri tabanı üzerinde çalışıyoruz.

bidolubaski.com’un oluşturu veri tabanında her ürün için iki farklı resim bulunuyor. Bir tanesi operatörün ürün bandında cep telefonu ile çektiği resim (soldaki), diğeri ise bu ürünün baskı öncesi oluşturulmuş orijinali (sağdaki).

Sinem Erdoğan: Öznitelik tabanlı görüntüişleme temelli yöntemler kullanarak, bir ürünün hem dijital görüntüsünü hem de baskıda çıktısını eşleştirmeye çalışıyoruz. Farklı öznitelikleri kullanarak en iyi sonucu veren yöntemler üzerinde araştırmamızı devam ettiriyoruz.

Göktuğ Gönen:Zorunlu yaz stajlarını endüstride yapmak yerine, bir araştırma laboratuarında yapmayı seçtik, çünkü bir stajın yanısıra bir akademik projenin parçası olmanın nasıl bir tecrübe olduğunu görmek ve kendi kariyerimiz için bu tecrübenin bilinciyle bir karar vermenin daha faydalı olacağını düşündük.

Melis Çıkış: Makine öğrenmesi ve yapay zeka gibi alanların ileride çok daha önemli olacağını düşünüyorum. Gelecekte neredeyse tüm sistemler bu teknolojilerden yararlanacak. Çalıştığımız sistem de bu teknolojilerin bir örneği.

Buradasınız: Home Slider Bölümüzde Akademik Yaz Stajı İmkanları